13 Şubat 2022 Pazar

Offline Driver Scan ve Yükleme

Driver Easy
Windows dizüstü bilgisayarlarda işletim sistemini kurdunuz, cihazdaki aygıtların sürücüleri (yazılımları)  kuruldu fakat wifi ağ adaptörünün sürücüsü (driver) yüklenmedi bu nedenle internete bağlanamıyorsunuz, bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

İnternete bağlanılamayan bilgisayarın wifi ağ adaptörü sürücüsünü yükleme yolları?

1- Eğer varsa ve mümkünse bilgisayarı ağa ethernet kablosu ile bağlamak.
- Eğer yeni nesil dizüstü bilgisayar üzerinde bu sorunu yaşıyorsanız, bilgisayarda rj45 girişi yoktur bunun için usb > rj45 çevirici kullanmanız gerekiyor bu da yoksa;
- Harici bir wifi ağ adaptörü kullanabilirsiniz.

2- Yukarıdaki koşulları sağlayamadıysanız, wifi ağ aygıtı bilgilerini alıp internet olan farklı bir bilgisayardan bu bilgilerle sürücü paketini indirip gerekli olan bilgisayara flash bellek ile aktarmak. (Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, model numarasına göre internet sitesinden driver listesine ulaşıp oradan dosyaları indirebilirsiniz.)

3- Driver paketini indirdiniz veya bilgisayar marka modeline göre internet sitesinden indirdiğiniz dosyalar da işe yaramıyorsa, imdadınıza "Drive Reasy" programı yetişiyor.

Offline Driver Scan ve Yükleme

Aşağıda bağlantısı verilen internet sayfasında detaylı bir bilgi mevcut, yalnız bilgiler ingilizce olarak verilmiş, tarayıcı üzerinden Türkçe çeviri yaptırıp sorunsuzca inceleyebilirsiniz.

Özet olarak "Offline Scan" (Drive Reasy) programı ne yapıyor; internet bağlantısı olmayan bilgisayarda programı çalıştırıyoruz ve eksik olan driver'ların listesini alıyoruz. Bu listeyi internet olan bir bilgisayara alıp yine aynı program yardımıyla tarayıp eksik dosyaları buluyoruz ve bu dosyaları download ediyoruz. İndirdiğimiz bu dosyaları internetsiz bilgisayara alıp gerekli cihaz kurulumlarını tamamlıyoruz. İnternet bağlantısı olmayan bilgisayarın sürücü güncellemelerini yine aynı program ile "Online Scan" butonuyla bulabileceğiniz gibi, windows update ile gerekli güncellemeleri tamamlayabilirsiniz.
Paylaşım:

0 yorum:

Yorum Gönder

Sponsor Bağlantı